ŚDM 2016

logo_sdm

Jeszcze tylko kilka miesięcy i Krzeszowice zmienią się nie do poznania, gdyż ponad 2 tysiące młodych ludzi zamieszka na terenie naszego miasteczka, a kolejne 4,5 tysiąca w okolicznych wioskach, w oczekiwaniu na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wielu z nas uczestniczyło w przeszłości w Światowych czy Europejskich Spotkaniach Młodych z papieżem lub wyjeżdżało na spotkania Taize do różnych miast Europy. Wiemy, że tego typu wydarzenia na długo pozostają w sercach i wspomnieniach zarówno uczestników jak i lokalnej społeczności goszczącej pielgrzymów. Teraz Małopolska, Kraków a także nasze Krzeszowice stają w obliczu tego wielkiego spotkania ludzi z całego świata.

Aby przygotować to wydarzenie w naszym miasteczku, powstał Komitet Organizacyjny ŚDM w Krzeszowicach, do pracy w którym zgłosiło się już kilkanaście osób chcących bezpośrednio uczestniczyć w przygotowaniach tego niepowtarzalnego wydarzenia. Są to ludzie w różnym wieku – młodzież, dorośli, ludzie różnych profesji, ale przede wszystkim osoby chcące wykorzystać swoje talenty, zdolności i wygospodarować trochę swojego, zawsze brakującego czasu, aby pielgrzymi z całego świata czuli się dobrze w Polsce, a pobyt w Krzeszowicach zapamiętali na długi czas. Lista Komitetu jest dynamiczna… bo prawie za każdym razem pojawia się ktoś nowy, a jego drzwi stoją szeroko otwarte dla wszystkich bez wyjątku, którzy chcą w jakikolwiek sposób zaangażować się. Spotkania naszego komitetu odbywają się w miarę cyklicznie co około 3 tygodnie. Informacje o terminach spotkań są ogłaszane w obu krzeszowickich kościołach a także w mediach społecznościach (Facebook – ŚDM Krzeszowice). Jeśli czujesz, że idea Światowych Dni Młodzieży jest bądź może być Ci bliska… liczymy na Twoją pomoc, w taki zakresie jakim możesz.

A teraz trochę suchych danych. Na terenie Krzeszowic, w okresie 25 – 31 lipca 2015 roku, powinno zostać zakwaterowanych prawie 2500 osób, a na terenie pozostałych parafii dekanatu Krzeszowice kolejne 4500 osób. Na dzień dzisiejszy przyjęcie pielgrzymów w swoich domach potwierdziło około 60 rodzin, co zapewnia zakwaterowanie dla około 250 osób. DZIĘKUJEMY!!!. Łatwo policzyć, że jeszcze sporo przed nami, ale wierzymy, że Krzeszowice „dadzą radę”… Pielgrzymi w zasadzie potrzebują tylko noclegu i wczesnego śniadania, gdyż pozostałą część dnia będą spędzać na zorganizowanych spotkaniach w Krakowie lub w Krzeszowicach. Młodzi ludzie nie potrzebują wygórowanych warunków mieszkaniowych podczas ŚDM, często wystarczy tylko kilka metrów kwadratowych na rozłożenie karimaty, możliwość skorzystania z łazienki i śniadanie. ŚDM to głównie spotkania w Krakowie. Typowo lokalnym dniem będzie środa, wtedy pielgrzymi pozostaną w Krzeszowicach w ramach Festiwalu Młodych. Program tego wydarzenia jest jeszcze tworzony, ale na pewno pozostanie długo w pamięci krzeszowiczan…  Wiemy, że wielu ludzi ma wątpliwości czy przyjąć pielgrzymów, bo nie wiedzą czy dysponują odpowiednimi warunkami, że bariera językowa uniemożliwi im kontakt lub po prostu mają obawy czy pod własny dach chcą przyjąć „obce osoby”. Jeżeli rozważasz możliwość przyjęcia pielgrzymów, ale nasz obawy skontaktuj się z nami, jeśli nie myślałeś o tym, że mógłbyś przyjąć pielgrzymów, rozważ to. Przygotowanie do ŚDM to nie tylko kwestie logistyczne, zakwaterowania, wyżywienia. Ważniejsze i kluczowe jest przygotowanie duchowe, które jest i będzie prowadzone poprzez różne wydarzenia przy parafiach. Jako owoc misji parafialnych w kontekście Światowych Dni Młodzieży rozpoczęliśmy Apele Jasnogórskie prowadzone przez młodzież w każdy wtorek o 21.00 w kościele św. Jana Pawła II w Krzeszowicach. Zapraszamy serdecznie. Wśród nas zapewne są osoby, które chciałyby wziąć udział w spotkaniu z papieżem lub uczestniczyć w wydarzeniach całego tygodnia dni młodzieży. Komitet Organizacyjny rozpoczął zapisy w ramach naszej mikro grupy z Krzeszowic. Na spotkanie z Ojcem Świętym trzeba będzie mieć specjalne wejściówki, które będą dystrybułowane poprzez Komitet, w oparciu o listę wcześniej zgłoszonych chętnych.

Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie, które pewnie już się nie powtórzy w Krakowie. Warto nie stać z boku, ale wziąć udział w przygotowaniu tego ogromnego międzynarodowego spotkania, które już można je określić jako historyczne. Przygotujmy nasze Krzeszowice oraz cały region tak aby młodzi Hiszpanie, Włosi, Węgrzy i inni… zapamiętali na całe życie naszą gościnę i piękno naszego regionu. Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć więcej w sprawie Światowych Dni Młodzieży, zakwaterowania pielgrzymów czy pracy w komitecie przyjdź na spotkanie komitetu lub skontaktuj się z nami. Dane kontaktowe poniżej.

Anna Sławińska, Robert Kuczara

Parafialny komitet Światowych Dni Młodzieży w Krzeszowicach – dane kontaktowe

Dyżury w domu parafialnym przy kościele św. Marcina w każdy czwartek w godzinach 18:30-19:30

E-mail: sdm.krzeszowice@gmail.com,

Kontakt telefoniczny:

  • Anna Sławińska tel. 607649087,
  • Magdalena Stach tel. 511458732,
  • Robert Kuczara tel. 600342991,
  • Tomek Kursa tel. 784796855

Znajdziesz nas również na Facebook ŚDM Krzeszowice na Facebook