Procesja Bożego Ciała 2018

31 maja ulicami naszego miasta przeszła procesja Bożego Ciała. W tradycję naszego miasta wpisała się procesja, które przechodzi ulicami Krzeszowic . Procesja to publiczne wyznanie naszej wiary. Wyruszyliśmy z kościoła św. Marcina po mszy o godzinie 9  przez Rynek gdzie zatrzymaliśmy się przy trzech ołtarzach, ostatni czwarty ołtarz tradycyjnie zbudowany został przy naszym kościele pw św. Jana Pawła II. Przy pierwszym ołtarzu , nasz proboszcz Ksiądz Kanonik Karol Szałas wygłosił homilię

Boże ciało odbywa się 60 dni po Wielkanocy, w czwartek ponieważ w czwartek odbyła się pierwsza eucharystia – ostatnia wieczerza. Procesja do czterech ołtarzy jest odwołaniem do czterech ewangelii, które są przy nich czytane. Każda z nich, na swój sposób, mówi o tajemnicy Eucharystii. Dlatego patrzymy na naszego Pana, ukrytego w kawałku chleba oczami poszczególnych ewangelistów Jest również zwyczaj łamania gałązek brzozy, którymi przystrojone są ołtarze. – Wierzono, że te gałązki mają właściwości ochronne. Zatykano je w domach za świętymi obrazami lub za framugami drzwi. Kiedyś miały chronić ludzi przed piorunami. Może stąd podczas procesji śpiewana jest suplikacja: „Od powietrza, wody, ognia i wojny…”.

Procesja Bożego Ciała nie mogłaby się odbyć bez sypania kwiatów. To najczęściej przywilej dzieci, głównie dziewczynek. Przeważnie na czele procesji idą dzieci pierwszokomunijne. Dziewczynki młodsze w strojach krakowskich na całej trasie procesji udekorowały ulice kwiatami.